четвер, 20 квітня 2017 р.

Добрий день чи доброго дня? - думки експертів

На думку мовознавця О. Пономарева, в українській літературній мові усталилися форми “Доброго ранку!”, “Добрий день!”, “Добрий вечір!” Але чимало інших спеціалістів, спостерігаючи, як усе частіше говорять «доброго дня» і «добрий ранок», уважають це натуральним процесом вирівнювання.

Жабка зелена зустріла коня:
- Доброго дня! Ми, здається, рідня? -
Кінь засміявся й спитав басовито:
- Де ж це Ви, сестро, згубили копита?
Наталка Поклад

Галина Голосовська, доцент кафедри української мови Національного університету “Києво-Могилянська академія”, стверджує: «Є суперечки, як правильно — “Добрий день” чи “Доброго дня”. Дехто намагається довести тільки один варіант. Насправді правильні обидва. Що більше варіантів, то багатша мова».

Чимало мовців плутається, думаючи, що правильними є тільки форми називного відмінка або тільки родового. Тому, справді, тут категоричну відповідь годі шукати.

Окрім цих звичних вітань є чимало інших варіантів (за Г.Голосовською).

Інтелігентні люди вітаються формами: “Вітаю тебе/вас”. “Радий тебе/вас бачити”, “Радий вітати/привітати”, “Моє шанування”.
У набагато ширших соціальних колах кажуть “Доброго здоров′я!”.
У народному мовленні досі збереглося “З неділею святою”, “Будьте здорові з Новим роком”, “Будьте здорові з Василем”.
Форми “Здоров був″, “Здорова була”, “Здорові/здоровенькі були” зародилися в центрі та на сході України. Вживають їх нині здебільшого люди старшого і середнього віку. На Наддніпрянщині до громади також зверталися “Здорові!”.
На заході України по селах досі вітаються “Слава Ісусу Христу”. Відповідь — “Слава навіки” або “Слава навіки Богу і Святому духу”. На сході — “Слава Йсу”. Варіанти відповідей по регіонах: “Слава на віки Богу”, “Слава Богу святому”, плюс поєднують “Слава на віки Богу святому”.
Молодь зараз вітається “Здоров″, переважно до хлопців, і “Привіт”.
На телебаченні й радіо з’явилася нова форма привітання: “Доброї ночі” – так вітаються журналісти зі своїми нічними глядачами. Раніше ж не було так пізно передач. Та й хто коли ходив по ночах у гості?

Стилістично нейтральними є такі форми привітань: “Добрий день”, “Доброго дня”, “Добрий ранок”, “Доброго ранку”, “Добрий вечір”, “Доброго вечора” та стягнені “Добридень” і “Добривечір”. Так вітаються всі до всіх.
Попрощатися ж можна висловами “До побачення”, “Щасливо”, “До зустрічі”, “Щасти вам”, “На все добре”, “Бувайте здорові”, “Хай щастить”, а приятелям сказати – “Бувай″, “Бувайте”.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Літератест: як добре ви знаєте творчість українських письменників

На честь того, що у світі існують книжки, Platfor.ma створила тематичний тест, за допомогою якого можна з’ясувати, наскільки добре ви зн...